ZAMKI W POLSCE - ZNANE I NIEZNANE ∙ ARCHITEKTURA OBRONNA W OPISACH I FOTOGRAFII ORAZ CIEKAWOSTKI
 
 
Piątek, 22 sierpnia 2014
 
   STRONA GŁÓWNA   

  Zamki

◄ NOWSZE    1 2 3 ... 202   203   204 . 383 384 385    STARSZE ►
2008-09-29


TWORKÓW


   Około 12 kilometrów od Raciborza na lewym brzegu Odry leży wieś Tworków niegdyś rodowe gniazdo rodziny Tworkowskich. Istnieją przypuszczenia że już w średniowieczu istniał tu jakiś zamek lecz brak na to materialnych dowodów. Gdy w XV wieku ród Tworkowskich podupadł rodzinne dobra zostały sprzedane Wenclowi Henrykowi von Ludaniec. W następnych latach Tworków jeszcze kilkakrotnie zmieniał właściciela.

   W roku 1557 został nim Kasper Krzysztof Wyskota z Wodnik i rozpoczął budowę nowego renesansowego zamku. Jednak jego śmierć i kłopoty finansowe następców wstrzymały budowę do roku 1585. Wtedy to majątek kupił Hnyk Petrowicz Charwat von Wiece z Miedoni. Nowy właściciel dokończył zaczętą budowę zamku.

   Następne wieki przynoszą kolejne zmiany właścicieli jednak sam zamek nie ulega większym przeobrażeniom. Wzniesiony na rzucie nieregularnej podkowy zwróconej otwartą częścią na południe stał dostojnie na skarpie nad rzeczką Psiną. Składał się z niesymetrycznych skrzydeł jedno lub dwupiętrowych nad którymi górowała wieża zegarowa. Dziedziniec otaczały dwukondygnacyjne arkady.

   Sytuacja ta ulega zmianie w roku 1860 kiedy za sumę 200 tys. talarów dobra nabywa hrabia von Saurma-Jeltsch. Nowy właściciel postanawia przebudować zamek mimo że w 1830 r. został on gruntownie odnowiony. Zadanie to powierza znanemu architektowi Carlowi Heydenreichowi. Przy wykorzystaniu części renesansowej budowli powstaje pałac w neorenesansowym stylu z licznymi wieżyczkami wykuszami i facjatkami. Bogato wyposażone wnętrza świadczyły o zamożności właścicieli.

   Kres świetności zamku położył pożar który wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 r. Ogień strawił cały budynek łącznie z wieżą zegarową. Mimo że w oficjalnych dokumentach stwierdzono że przyczyna ognia jest nieznana istnieją przypuszczenia o celowym podpaleniu w celu uzyskania odszkodowania. Nikt nie podjął się wysiłku odbudowy zamku i do naszych czasów dotrwał jako ruina. Obecnie możemy zobaczyć zarośnięte przez samosiejki wypalone mury resztki wieży oraz renesansowe portale.TWORKÓW
TWORKÓW
TWORKÓW
◄ NOWSZE    1 2 3 ... 202   203   204 . 383 384 385    STARSZE ►
© 2000 - 2010 RoKaDo   zamkiobronne.pl EnglishStory.pl     EDUVIANET.PL